GREENPEACE

Документален филм за създаването на „Грийнпийс”с премиера у нас

 „How to change the world“ с премиерна прожекция за България

На световния ден на доброволеца „Грийнпийс”- България с премиера на документалния филм за създаването си

 Неправителствената екологичнаорганизация „Грийнпийс”- България ще представи за първи път пред родна публика уникалния документален филм „How to change the world“- („Как да променим света“), който от 2015 година насам, получава редица международни награди за майсторска документалистика.

Премиерната прожекция за България ще се състои на Международния ден на доброволеца – 05.12 (вторник) от 20ч. в Дом на киното. Организацията е избрала  този ден като благодарност към стотиците доброволци у нас, без които активистката дейност на „Грийнпийс” – България нямаше да е възможна.

Пълнометражният „How to change the world“, притежател на най-престижните награди на редица филмови фестивали през годината на световната си премиера (2015 г.), разказва за основаването на „Грийнпийс”.

През 1971 година група приятели отплават с кораб, за да спрат ядрени опити в Амчитка, Аляска. Техният протест завладява целия свят. Това е раждането на „Грийнпийс“ и събитието, задаващо насоката на съвременното „зелено” движение(„Зелен мир“).

Чрезизразните средствана 7-то изкуство -киното, активистите от „Грийнпийс” запечатват непринудено на 16-милиметрова лента своето приключение, а в лицето на Боб Хънтър – новелист и журналист с искрен и комедиен поглед върху себе  си и групата, намират възможно най-добрия хроникьор.

С помощта на яркия архивен материал и хитроумния разказ на Боб Хънтър – направляваща фигура от ранните години на организацията, режисьорът Джери Ротуел създава един завладяващ филм.

Когато младежката енергия се изправяпред дилемата на идеализма среща компромиса, а разрастващата се организация усложнява техните взаимоотношения, групата открива, че заради всеобщата битка за спасяване на планетата,понякогаще им се налага да се изправят и един срещу друг. Въпреки всички трудности, движещата сила в която всички безусловно вярват е, че малка група отхора, може да промени света,независимо от разногласията относно методите, с които им се налага да осъществяват мечтата си.

Световната премиера на филма е през 2015 година на Sundance Film Festival, където получава и специалната награда – наградата на журито за световна документалистика.

Други награди на „How to change the world“ са : Най-добър природозащитен документален филм – Sheffield Doc Fest 2015; Най-добър дългометражен филм – Global Visions Film Festival 2015; Най-добър дългометражен филм – Portland EcoFilm Festival 2015; Десетте най-любими на публиката – Hot Docs 2015 и др.

 

Повече за премиерата:

https://www.facebook.com/events/549833892019645/

Трейлър на филма „How to change the world“:

https://www.youtube.com/watch?v=U-XQAN9L_MQ

*Комуникацията по този проект е безвъзмездна!

Повече за Екологичната организация „Грийнпийс”:

„Грийнпийс“ е независима световна кампанийна организация, която работи за промяна на нагласите и поведението на хората, за да защити и опази околната среда и насърчи мира като: предизвика енергийна революция за преодоляване на заплаха номер едно пред планетата ни: климатичните промени; защитава моретата и океаните ни от разточителния и разрушителен риболов, както и създава глобална мрежа от морски резервати; защита на световните древни гори, както и животните, растенията и хората, зависещи от тях; работа по въпроса за разоръжаване и мир чрез преодоляване на причините за конфликта и призоваване за премахване на всички ядрени оръжия; създаване на бъдеще, свободно от токсини с по-безопасни алтернативи на опасните химикали в продуктите и производството; провеждане на кампании за устойчиво развитие на селското стопанство, отхвърляйки геномодифицираните организми, защита на биоразнообразието и насърчаване на социално отговорното земеделие.

http://www.greenpeace.org/bulgaria/bg/

Повече за Екологичното сдружение „За Земята”:

ЕС “За Земята”е независима, неправителствена организация, обединяваща усилията на хора, решени да работят за създаване на природосъобразен и равнопоставен живот на нашата планета, който изключва експлоатацията на хората и природата. “За Земята”работи в сътрудничество с екологични организации на национално и международно равнище. Сдружението е член на международните организации Мрежа за наблюдение на Международните финансови институции за Централна и Източна Европа CEE Bankwatch Network, Международни Енергийни Бригади, GAIA (Глобално обединение срещу инсинераторите) и SEEEN (Екологични НПО за Южна и Източна Европа).

http://zazemiata.org/



Коментарите са изключени.